Ohio eestlane kardab sotsialismi

Eilses EPL-is oli lugu “Ohio eestlane kaldub presidendivalimistel kahe halva vahel valides vabariiklaste poole“. See pole muidugi uudis, et USA-s elavad eestlased kipuvad vabariiklaste poole kalduma. Mul küll ei ole mingit tõendusmaterjali, aga ajapikku on selline üldmulje jäänud. Konservatiivsus ja traditsioonid ja law and order ja rangus rahaasjades ja madalad maksud ja pro-business jne.

Silma jäi tsitaat:

“Ma ei kujuta ette, et kui nüüd tuleb kolmandat perioodi demokraatide kord, kas siis läheme tagasi sotsialismi? Üks pool tegeleb peamiselt raha jagamisega, teine aga väärtuse loomisega. See on erinevus. Kui praeguseks on kaheksa aastat raha jagatud, siis nüüd oleks aeg ka tootlust arendada, siis saab jälle raha jagada. Kui võim jääb ühele poolele liiga pikaks, siis on nagu Eestiski, 15 aastat asjad ühes korvis”

Mis sotsialismist on juttu? Inimese seostab demokraate sotsialismiga? Demokraadid toovad sotsialismi? Clinton? Sotsialism = raha jagamine? Tagasi sotsialismi? USA on millalgi sotsialistlik olnud? Ja ofc… miks sotsialismi üldse kartma peab?

Defineerimise küsimus. Inimene ei mõtle, mis sotsialism on, tema jaoks on sotsialism automaatselt “evil” ja “out” ja tabu. Selle asemel, et reflekteerida, tuleb sõna sotsialism peale refleks. Automaatne reaktsioon ärritusele. Õnneks räägiti eelmisel nädalal ühes loengus, et USA-s on hetkel rekordpalju noori inimesi, kes enam ei karda sõna “sotsialism”. Kuigi ka seal on küsimus, kuidas nad seda enda jaoks defineerivad. Tajun tüdimust praegusest ebaõiglust ja lootust, et homne tuleb parem. Arusaamist, et asju on võimalik teha teistmoodi kui praegu, ja et alternatiivid võivad olla õiglasemad. Statistika on netis kindlasti leitav, aga ei viitsi otsida.

Kurb ka, et Ohio eestlase jaoks tundub raha jagamine tähendama nagu totaalset jagamist ja laristamist, ja et üht poolt Ameerika poliitikas seostatakse jagamisega ja teist tootlusega. Demokraatidelt mingit tootlust ei tule? Vabariiklased ei jaga üldse? Jagamine on negatiivse laenguga ja mittejagamine positiivse laenguga? Ühiskonna võrdsustamise eesmärk ei ole oluline? Ebavõrdsus on ok? Aga see kui vabariiklased jagavad lahkelt näiteks relvatööstusele? Või kas on ok kui tootlus tuleb keskkonna arvelt?

Võimu vaheldumise teemat sügavamalt praegu ei puuduta. Tundub, et Eestis tuleb kohe vahetus (Yay!). Aga kas tõesti iga 8 aasta tagant PEAB võim vahetuma? USA puhul veel see, et Obama ei saanud paljusid kavatsusi ellu viia, kuna vabariiklik Kongress oli vastu. Ja kui Trump pukki saaks, siis ta on lubanud paljud Obama algatused tagasi keerata. Võim peab vahetuma, et midagi ei muutuks, et ühiskond loksuks kenasti keskosa ümber, et jätkuks status quo ja ei tuleks sotsialism (ükskõik kuidas seda defineerida). Või teiselt poolt muidugi ka, et ei tuleks mingi parempoolne utoopia. Kuigi sotsialism sotsialisti poolt mõelduna on lihtsalt ühiskond, kus inimestel on hea koos elada. Ei midagi hirmsat. Ühiskond, kus hirmusid ja elu riske leevendatakse, mitte ei toodeta juurde.

Advertisements
Ohio eestlane kardab sotsialismi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s