Kibe kommentaar

Postimehes oli artikkel USA valimistest ja FBs oli artikli alla kirjutatud kibe kommentaar:

inimesel-on-depressioon

Kommentaari autor elab Põlvamaal. Tundub, et tal on seal raske elu, ja antud kommentaar on tema jaoks võimalus oma valu ja viha välja elada. Kommentaaris on mitmeid õigekirjavigasid, ehk et inimese haridus on tõenäoliselt kasin. Näen, et inimene on mitmes mõttes haavatav – naine, elu ääremaal, puudulik õigekiri (või teoretiseerin üle?). Loen kommentaarist välja, et tema jaoks on Eesti riik julm ja elu on nagu piinakambris. Äkki ta vajab abi? Tundub, et tal on depressioon. Piinakambris elamine ei ole kerge.

Surnuaia pilt vastuseks kommentaarile “minge sinna, kus parem on! Head teed!”, on kõnekas. Inimese jaoks on väljapääs õudsast tegelikkusest surm. Väga sünge ja depressiivne lähenemine. “Abivalmis”, õigekirja oskav, aga passiivagressiivne soovitaja ei mõtle, et kuigi piirid on avatud, ei ole Eestist minemakolimine kõigi jaoks mõeldav. Et lahkumine nõuab ressursse, julgust, kontakte, võimet organiseerida omale uues kohas mingi töökoht ja eluase. Kui inimesel pole haridust (ja tõenäoliselt ka raha), ja tal on depressioon, siis vaevalt ta seda kõike suudab.

On tal juurdepääs psühholoogile? Eestis kipuvad abi vajavad inimesed oma muredega pahatihti üksi jääma. Kogu vastutus hakkamasaamise eest pannakse inimese enda peale ja kui ei saa hakkama, siis too bad. Seda suhtumist tundub esindavat ka kommenteerijaga dialoogi astuja, kes heidab ette kommenteerija suutmatust omandada “elementaarset kirjaoskust” ja tema vähest initsiatiivi ise parema elu poole püüelda (väga depressiivne omadus ju).

Miks see inimene kirjutada ei oska? Võibolla on ta düsleksik? Või katkes haridustee millegi tõttu? Mõlemal juhul vajaks ta ühiskonna toetust. Aga Eestis on nõrgemate toetamine lapsekingades ja juhuslik. Et kes kus kui palju abi ja toetust saab. Võibolla olen ülekohtune, aga tundub, et riiklik abisüsteem on puudulik ja entusiaste ei jätku igale poole. Samas usun ja loodan, et vaikselt läheb olukord Eestis paremaks. Ainult et see vaikne paranemine ei aita antud kommenteerijat tema hädas. Ja kahjuks on tõenäoline, et Eestis on palju üksi jäetud, vaeseid, kibestunud, õnnetuid inimesi, kes eduriigi kuvandi varju jäävad. Nähtamatud kannatajad. Viljakas pinnas demagoogidele. Kas tuleb praeguse trickle down loogika idealiseerimise asemele millalgi progressiivne vaade ühiskonna koostoimimisele? Või tuleb überrahvuslus? Viimase puhul ma ka ei tea, mida see lihtsa inimese murede lahendamise nimel ette võtaks.

 

 

Advertisements
Kibe kommentaar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s